Czym tak właściwie jest ślub humanistyczny?

W naszym kraju najbardziej znanymi ślubami są kościelny i cywilny. Należy jednak pamiętać, że mamy do dyspozycji również ślub konkordatowy i humanistyczny. W niniejszym materiale skupimy się na tym ostatnim.


Z całą pewnością najmniej znanym ślubem jest "humanistyczny". Nie ukrywam, iż na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat wśród naszych znajomych nikt nie brał go pod uwagę. Co jednak kryje się za jego specyfiką? To forma zawarcia małżeństwa zastępująca formę religijną. Bardziej popularna jest ona m.in. na Wyspach Brytyjskich. W Szkocji w 2017 roku liczba zawieranych ślubów humanistycznych przekroczyła liczbę ślubów katolickich!


Z całą pewnością ślub humanistyczny jest dobrą alternatywą dla osób, dla których ślub cywilny nie jest wystarczającą formą i chcą nadać swojej uroczystości charakter bardziej indywidualny.


Świecki ślub humanistyczny można wziąć praktycznie wszędzie. Może to być park, ogród hotelowy, willa, czy też sala zgromadzeń. Nie jest oczywiście zabronione odpowiednie przystrojenie danego miejsca. Ten typ uroczystości jest bardzo dobry dla osób, które są po rozwodzie lub mają inną orientację seksualną. Co ciekawe, w humanistycznym małżeństwie nie rozróżnia się par heteroseksualnych i homoseksualnych. Co jednak najważniejsze: nie ma on jednak żadnej wartości prawnej. Takie małżeństwo humanistyczne może zostać zawarte niezależnie od związku cywilnego zawartego w Polsce lub związku partnerskiego zawartego poza granicami naszego kraju!

Kto może udzielić ślubu humanistycznego? 

W tym przypadku będzie to "mistrz ceremonii", który z całą pewnością spotka się z Wami na wiele dni przed uroczystością aby wybrać odpowiednie wiersze, czytania i muzykę. Na pewno zaoferuje również inne elementy, które upiększą ten wyjątkowy dzień. Warto zwrócić uwagę także na fakt samej przysięgi: nikt nie wie, jakie słowa padną z ust panny młodej czy pana młodego. Przysięga jest bowiem niezwykle osobista i emocjonalna. Akcent położony jest na emocje, przeżycia, pragnienia pary młodej, nie zaś na względy formalne i religijne. Odwołuje się do wspólnej historii, często narzeczeństwa, wspólnie spędzonych chwil, sytuacji trudnych i tych najpiękniejszych. Dzięki temu ślub humanistyczny jest mocno spersonalizowany.


Pierwszy ślub humanistyczny w Polsce miał miejsce w 2008 roku. Wzięła go kobieta z kobietą. Pod koniec 2009 roku po raz pierwszy odbył się natomiast ślub mężczyzny z mężczyzną. - Jest zabawą, jest głupotą, czymkolwiek innym, ale na pewno nie jest ślubem - ocenił pierwszy w Polsce humanistyczny ślub gejów, katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.


Ja, ze swojej strony, oczywiście nie będę nakazywać, czy zakazywać tego rodzaju ślubów. Niezwykle cenię sobie fakt, że Bóg dał nam piękną rzecz jaką jest wolna wolna i samodzielne decydowanie o wszystkich sprawach. Deklaruję, że na każdej uroczystości daję z siebie wszystko, aby tą jedną z najważniejszych chwil w życiu zatrzymać w pięknych kadrach.😊