Aby zrozumieć ideę reportażu ślubnego najlepiej na początku zdefiniować pojęcie samego reportażu. Zgodnie z wieloma encyklopediami "(...) reportaż składa się z szeregu zdjęć fotograficznych (...)". Zadaniem fotoreportażu jest zatrzymanie w kadrze danej sytuacji "na żywo", "na gorąco". Kolokwialnie mówiąc: jest to niepozowana i nieplanowana opowieść poprzez zdjęcia.


Profesjonalny fotograf ślubny wie, że reportaż ślubny to ulotne momenty - prawdziwe i naturalne. Dobre zdjęcia ślubne muszą zawierać emocje: od śmiechu, po łzy. Każda klatka musi przedstawiać uczucia, słowa, gesty.

“Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali”

- Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić , aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali - przyznał wiele lat temu brytyjski fotoreporter, znany głównie z reportaży wojennych i społecznych, Don McCullin.


Sztampowe, standardowe zdjęcia bez wizji i polotu coraz częściej odchodzą do lamusa. Młode Pary są coraz bardziej świadome oczekiwań oraz wymagań, które powinien spełnić profesjonalny fotograf ślubny.

Reportaż ślubny to głównie sztuka obserwacji. Czasem na wykonanie odpowiedniego kadru ma się dosłownie sekundę. To właśnie "momenty" tworzą historię, a co za tym idzie wspomnienia. Niezatapialne przez nikogo i nic - wspomnienia.

To zadaniem fotografa ślubnego jest szukanie i przewidywanie. Musi on uwiecznić również te chwile, których nikt na danej uroczystości by nie zobaczył m.in. od łez spływających po policzkach, po szczerym uśmiechu, a kończąc na Panu Młodym przytulającym swoją mamę.

Czy wiele wydarzeń da się "wykreować" bądź "ustawić"? Tak, jednak finalnie nie ma ją one "smaku".


Celne oko może czasem jednak nie wystarczyć. Ze swojej strony pamiętam także o świadomej kompozycji, gdzie światło i cień mogą dodać kolejnego smaku naszej historii. Szeroki kadr ukazujący wieloplanowość, czy też fotografia portretowa potrafi uwiecznić uczucia widoczne w oczach każdego człowieka.


Pamiętajcie, że nawet najlepszy sprzęt fotograficzny nie zrobi dobrych zdjęć, jeżeli to fotograf przeoczy ten jeden "moment". To właśnie umiejętność przebywania bardzo blisko ludzi oraz czujny wzrok pozwalają nam tworzyć piękne kadry.😉📸