Jak brzmią i skąd się wzięły zabawne nazwy rocznic ślubu?

Nikt z nas nie chce być sam. To oczywista potrzeba każdego człowieka. Jedni mają łatwiej, inni trochę ciężej, jednak każdy z nas liczy, że podczas swojej ziemskiej wędrówki znajdzie "drugą połówkę" i spędzi z nią resztę życia. Oczywiście, dopasować się nie jest łatwo, jednak liczy się zaufanie, zrozumienie i wzajemny szacunek. Wszystko inne można wypracować.


Kiedy dociera do nas to przekonanie, że mamy "miłość do grobowej deski", przychodzi moment ślubu i najczęściej również wesela. Mijają kolejne tygodnie, miesiące, lata... To dobry moment, aby przyjrzeć się zabawnym nazwom rocznic ślubu. Jak brzmią i skąd w ogóle one się wzięły?


Gdy na palcu pojawia się pierścionek zaręczynowy to "wiedz, że coś się dzieje". Od tego momentu już tylko krok do niezapomnianego ślubu i wesela. Życie jednak toczy się swoim torem. Wraz z mijającymi miesiącami, czy latami czasem zapominamy, jak ważnym jest pielęgnowanie miłości, celebrując kolejne rocznice ślubu.


Jak się okazuje, każda z nich ma swoją nazwę dzięki której staje się wyjątkowa i niezapomniana. Jak zatem nazywają się poszczególne gody i co oznaczają nazwy kolejnych rocznic ślubu?


Poniżej zestawienie:

1. rocznica ślubu – papierowa

2. rocznica – bawełniana

3. rocznica – skórzana

4. rocznica – kwiatowa lub owocowa

5. rocznica – drewniana

6. rocznica – cukrowa

7. rocznica – wełniana

8. rocznica – spiżowa, brązowa lub blaszana

9. rocznica – gliniana lub generalska

10. rocznica – cynowa lub aluminiowa

11. rocznica – stalowa

12. rocznica – płócienna, jedwabna lub lniana

13. rocznica – koronkowa

4. rocznica – kości słoniowej

15. rocznica – kryształowa

20. rocznica – porcelanowa

25. rocznica – srebrna

30. rocznica – perłowa

35. rocznica – koralowa

40. rocznica – rubinowa

45. rocznica – szafirowa

50. rocznica – złota – tzw. złote gody

55. rocznica – szmaragdowa lub platynowa

60. rocznica – diamentowa

65. rocznica – żelazna

70. rocznica – kamienna

75. rocznica – brylantowa

80. rocznica – dębowa


Historia nazw rocznic ślubu sięga początku XX wieku, a dokładnie 1922 roku kiedy to słynna pisarka i specjalista w dziedzinie etykiety, Emily Post postanowiła je nazwać. Kobieta pokusiła się jednak nazwa tylko wybrane rocznice: 1., 5., 10., 15., 20., 25., 50. i 75. Dopiero 15 lat później związek Jubilerów Amerykańskich dopisał kolejne nazwy, które przyjęły się praktycznie na całym świecie.


Wracając jednak do nazewnictwa nadawanego przez Emily Post. Wydaje się ono naprawdę rozsądne. Jest swoistą symboliką, która w naturalny sposób obrazuje trwałość związku: im jest on dłuższy, tym ma solidniejsze fundamenty i jest określany bardziej szlachetnie. Każdy kolejny rok wspólnego życia wzmacnia każdy związek i nadaje mu wartości. Właśnie dlatego pierwsza rocznica ślubu nazywana jest "papierową", bowiem papier dość łatwo można zniszczyć. O wiele trudniej poradzić sobie z brązem, cyną czy srebrem, nie wspominając o brylancie czy dębie.