Świadkowa na weselu - jakie są jej obowiązki i przywileje?

Obowiązki świadkowej (jak i świadka) rozpoczynają się na długo przed uroczystością weselną. Dla wielu z nas ich obowiązki mogą wydawać się błahe, jednak nie każdy chce być w ich roli. Dlaczego? Na tą oraz kilka innych kwestii postaram się odpowiedzieć w niniejszym materiale.


"Świadkowanie" to ważna rola, szczególnie jeżeli ślub bierze ktoś z rodziny. Z całą pewnością zdajesz sobie sprawę, że w dniu ślubu będziesz dla swojej siostry czy przyjaciółki bardzo ważną osobą. Będziesz obecna przy wspólnym stole, prawdopodobnie z własnym, unikalnym bukietem, czy też pojawisz się na dziesiątkach zdjęć. To między innymi świadkowa jest obarczona odpowiedzialnością za dobrą zabawę panny młodej oraz pełne powodzenie całej imprezy weselnej! 


Jak poprosić zatem o świadkowanie? W wielu przypadkach sytuacja jest dość prosta: wystarczy spotkanie przy kawie, czy zwykły telefon. Ta druga opcja jest najbardziej popularna w przypadku, gdy bliska nam osoba mieszka w innej miejscowości. Oczywiście wiele osób wychodzi o krok dalej i na takie spotkanie przygotowuje jakieś drobne niespodzianki, które mają podprogowo nieść za sobą subtelną prośbę o świadkowanie. Wprawdzie lista obowiązków przyszłej świadkowej nie jest długa, należy mieć na uwadze, iż nie każda osoba będzie chciała podjąć tego zadania. Oczywiście musimy to uszanować.


Jednym z pierwszych obowiązków świadkowej jest zorganizowanie wieczoru pańskiego. To właśnie ona oraz zaproszeni przez nią goście pokrywają koszty imprezy. Oczywiście zanim zabierzesz się za organizację wydarzenia, należy zapytać przyszłą pannę młodą o jej preferencje co do tego typu imprez, jak również o zaproszone osoby, z którymi chciałaby spędzić ten ważny dla niej wieczór. Warto tutaj pamiętać, iż to nie jest Twój wieczór i ewentualne ambiwalentne odczucia względem zaproszonych osób należy głęboko schować "w kieszeń". Każda świadkowa powinna być na bieżąco w temacie "dogrywania" szczegółów wesela. W dobrym tonie jest m.in. wspólne poszukiwanie sukni ślubnej. Z całą pewnością warto znać godzinę i miejsce, w którym panna młoda będzie miała wykonywaną fryzurę czy makijaż. Nigdy nie wiadomo, czy nie będzie potrzebowała nagle Twojej pomocy.


Wiele par młodych tworzy swoisty plan wesela. W tym przypadku warto ustalić szczegóły i obowiązki, które spadną na Twoje barki. Oczywiście wraz z upływającym wydarzeniem wiele może się zmienić, niemniej im więcej wiesz, tym mniejsze ryzyko, że coś Cię zaskoczy. Dobrze zorganizowana świadkowa na kilka dni przed ślubem powinna zebrać numery telefonów do rodziców pary młodej, czy nawet występującego na weselu zespołu, fotografa ślubnego czy też DJ-a. Nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać. Po weselu możesz oczywiście śmiało je skasować.


Poza kontaktami warto być przygotowaną na zdarzenia losowe. Nigdy nie wiadomo, czy nie będzie potrzebna igła z nitką, plaster, czy tabletka od bólu głowy. Świadkowa zawsze powinna być zaopatrzona w "magiczną torebkę" ;) Podczas imprezy weselnej oczywiście możesz śmiało się bawić na pełnych obrotach. Pamiętaj jednak, że podczas wydarzenia pełnisz ważną rolę. Musisz wiedzieć, że nie tylko powinnaś kontrolować, czy Twoja siostra bądź przyjaciółka niczego nie potrzebuje, ale także odciążyć ją psychicznie w tym jakże ważnym dniu. Wprawdzie "uzupełnianie płynów" jest gestii świadka bądź obsługi lokalu, Ty również powinnaś mieć baczenie na ten aspekt wydarzenia.


Podsumowując: świadkowa jest bardzo ważną osobą na weselu, nie możesz jednak przyćmić panny młodej. Bądź zawsze czujna, o ile to możliwe przewiduj sytuacje, jednak bądź zawsze "za" parą młodą. I, co chyba jasne, w ten wyjątkowy dzień nie decyduj się na biały kolor, nie chcesz przecież na zdjęciach wyglądać jak druga panna młoda ;) Nie ubieraj się wyzywająco. Pamiętaj, że siedzisz przy stole pary młodej.😉