Pisemna umowa z fotografem ślubnym to podstawa udanej współpracy. Pozwoli ona obu stronom uniknąć wszelkich niedomówień i rozwiązać wszelkie sporne kwestie. Co powinna zatem zawierać?

Dane zamawiającego

W umowie ze strony zamawiającego powinny się znaleźć imiona i nazwiska Pary Młodej, ich adresy domowe, numery PESEL, nr i serie dowodu osobistego, numery telefonów i adres e-mail.

Dane wykonawcy

Do wyboru 3 możliwości oznaczenia strony w następujących przypadkach: 


  1. Fotograf prowadzi 1 os. działalność gospodarczą; Imię i nazwisko fotografa, nazwę pod którą prowadzi działalność gospodarczą, adres pod którym ta działalność jest zarejestrowana, oraz nr NIP a także telefon oraz adres e-mail.
  2. Fotograf nie prowadzi działalności gospodarczej; Imię i nazwisko fotografa, adres zamieszkania, serie i nr dowodu osobistego oraz organ wydający a także numer telefonu i adres e-mail.
  3. Fotograf działa jako spółka z o.o.; Nazwa spółki i adres siedziby, wpis do KRS i przez kogo, telefon oraz adres e-mail

Zakres usług

Punkt ten powinien zawierać zakres usług (reportaż, przygotowania, błogosławieństwo, ceremonia zaślubin, zabawa weselna), miejsce i adres, jak również dokładną datę i godzinę. Określić należy ilość zdjęć na którą się umówiliśmy i czas naszej pracy oraz dodatkowe usługi jak sesja plenerowa, galeria zdjęć online, fotoalbum czy ilość odbitek.

Zastępstwo lub podwykonawstwo

Każdy z nas jest tylko człowiekiem, którego mogą dopaść różne nieprzewidziane, losowe sytuacje. Z całą pewnością każdy odpowiedzialny fotograf ślubny powinien mieć w umowie zapis gwarantujący zastępstwo w sytuacji, gdy nie będzie mógł stawić się na zleceniu. Jeżeli takiego zapisu nie ma w umowie, nie bójcie się go zaproponować.


Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię: aby zlecenie zostało wykonane przy użyciu własnych narzędzi (sprzętu fotograficznego, oświetlenia, blend, środków transportu, etc.). Jasnym bowiem jest, iż najlepiej pracuje się na własnych urządzeniach.

Zadatek czy zaliczka?

Przykro to pisać, ale wiele z Par Młodych nie do końca rozróżnia zadatek od zaliczki. Zadatek jest bezzwrotny, zaliczka jest zawsze zwrotna. W momencie Waszej rezygnacji po podpisaniu umowy, fotograf zatrzymuje zadatek. W sytuacji kiedy to rezygnuje fotograf, wykonawca musi Wam zwrócić dwukrotność wpłaconej przez Was kwoty.

Rozliczenie i sposób płatności

W każdej umowie musi się znaleźć zapis dotyczący rozliczenia. Może nastąpić ono w dniu ślubu, po ślubie czy też w momencie otrzymania materiału zdjęciowego.

Publikacja zdjęć

Ten punkt jest dość często zapominany przez obie strony. Warto jednak o nim pamiętać, aby później "nie było kwasów". Każdy dobry fotograf uwielbia chwalić się wykonanymi przez siebie zdjęciami w mediach społecznościowych, na swojej stronie internetowej czy w portalach ślubnych. Z całą pewnością jest to znakomita reklama, która pokazuje warsztat fotografa. Pamiętajmy jednak, iż nie każda Para Młoda chciałby, aby jej prywatne zdjęcia widział cały świat. Warto jednak dojść do konsensu i wspólnie wybrać kilka-, kilkanaście kadrów, którymi jednak fotograf mógłby się pochwalić przyszłym Parom Młodym.

Termin zdania usługi

W umowie koniecznie należy określić maksymalną datę oddania obrobionych zdjęć zamawiającemu. Tak, wiemy, że wszyscy chcieliby mieć zdjęcia po kilku dniach od wydarzenia. Nie jest to jednak możliwe. Sama postprodukcja kilkuset zdjęć może trwać kilka dni. W moim przypadku wszystkie zdjęcia oddaję maksymalnie po 3 tygodniach, jednak staram się, aby moi kochani klienci aż tyle nie czekali😉

Dorobek fotograficzny

Każdy z fotografów ślubnych jest inny. Ma swój określony styl fotografowania, jak również późniejszej obróbki zdjęć. W mojej umowie jest zapis, że zamawiający zapoznał się z naszym portfolio i został zaznajomiony z indywidualnym dla wykonawcy podejściem do wykonania usługi. Warto także pamiętać, iż rezultat uzyskany na zdjęciach może się różnić od tego zaprezentowanego na portfolio z dość prozaicznych względów: na efekt końcowy negatywnie mogą wpłynąć intensywne kolory pomieszczeń, ciemność, słabe oświetlenie czy też wysokie i ciemne sufity.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Wiele Par Młodych chciałoby, aby "każda osoba była choć na jednym zdjęciu". Oczywiście z całą pewnością każdy fotograf ślubny do tego dąży, ale nie może tego zagwarantować. Na pewno wszyscy będą chętnie pozować na zdjęciu grupowym ;)


Jeszcze jedna sprawa: na markę i wizerunek pracuje się latami. Pary Młode na pewno mają wiele pomysłów na kadry, jednak może się zdarzyć tak, iż fotograf będzie musiał odmówić wykonania danych zdjęć, bowiem mogłyby one mieć negatywny wpływ na wizerunek wykonawcy. Proszę, uszanujcie to.

Talerzyk dla fotografa

Praca fotografa ślubnego nie jest łatwym zajęciem. Wymaga poświęcenia i sporej energii. Trwa ona czasem nawet i 12 godzin. W naszym kraju przyjęło się, że fotograf i obsługa weselna mają zapewniony posiłek. Zdarzają się sale, które liczą talerzyk dla fotografa jako 50% ceny zwykłego gościa. W czasie zabawy weselnej wykonawca zlecenia powinien mieć zagwarantowane prawo do przerw i odpoczynku, co najmniej pięć minut na każdą godzinę pracy, w miarę zsynchronizowanych z przerwami w grze DJ-a bądź orkiestry.

Wykonywanie zdjęć przez inne osoby

W mojej umowie jasno mam zadeklarowane, iż wyrażam zgodę na obecność podczas trwania całej uroczystości innych fotografów oraz kamerzysty. Niemniej nie chciałbym, aby np. podczas przysięgi małżeńskiej przed obiektyw nagle weszła... ciocia lub wujek ze smartfonem ;)

Inne kwestie

* Czy przekazuję zamawiającemu pliki źródłowe/surowe zdjęcia RAW?


Nie, przekazuję tylko finalnie obrobione zdjęcia z wydarzenia podobnie gdy w restauracji dostaniemy usmażonego kotleta a nie surowe mięso czy nieobrane ziemniaki.😉


* Czy mogę Ci przesłać naszą historię miłosną?


Jasne, kocham takie teksty!