W jaki sposób stworzyć listę gości weselnych?

Z całą pewnością stworzenie listy gości weselnych jest jedną z pierwszych czynności podczas planowania uroczystości ślubnej oraz wesela. Na pewno każdy z Was chciałby zaprosić na ten najważniejszy dzień w życiu jak najwięcej osób. Należy jednak pamiętać, iż goście generują lwią część kosztów takiego wydarzenia.


Kogo na pewno należy uwzględnić na liście gości, a kogo można pominąć?

Przed fizycznym spisaniem listy gości powinniśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie jakie mamy oczekiwania co do samego ślubu oraz wesela. Nasze bowiem wyobrażenia niekoniecznie mogą się pokrywać z dostępnymi przez nas środkami finansowymi.


A co wtedy, gdy jedno z Was woli huczne, duże wesele, a inne jednak wolałby spędzić ten czas w małej, intymniej atmosferze?

Jeżeli już razem dojdziecie do pewnego konsensu możecie wyciągnąć kartkę i długopis, a następnie spisać wszystkich wymarzonych gości. Może to zabrzmi dość dziwnie, ale bez względu na środki finansowe stwórzcie listę tzw. "all in", na której zapiszecie dokładnie wszystkich, których chcielibyście zaprosić. Tym samym będzie to obraz liczby osób, które będą brane pod uwagę w dalszych, kondensujących krokach. Warto taką "otwartą listę" skonsultować także z rodzicami, którzy z całą pewnością wskażą Wam osoby, których nie powinno zabraknąć na tej najważniejszej w Waszym życiu uroczystości.


Jeżeli macie już przygotowaną ogromną listę gości, czas dostosować ją do realnych możliwości. Jak to uczynić? Zadanie jest banalne: uszeregujcie gości według ważności, tj. od osób, bez których nie wyobrażacie sobie waszego najważniejszego dnia w życiu, przez osoby, które moglibyście zaprosić, ale jeżeli nie zmieszczą się na liście to nie będziecie rozpaczać. Na sam koniec warto zaznaczyć również tych gości, bez których wesele nie traci na swojej wyjątkowości ;)


Macie już teoretyczną listę gości? Świetnie! Teraz czas na analizę ile osób może pomieścić wybrany przez Was lokal. Oczywiście pamiętajmy o tym, iż jego właściciel będzie chciał "upchnąć" ich jak najwięcej, bo i wtedy więcej zarobi. Nie zapominajcie jednak o komforcie, czy sensownej powierzchni do tańczenia. Taka solidna weryfikacji liczby gości może się czasem zakończyć nawet... kłótnią. Pamiętajcie jednak, aby ze sobą rozmawiać, bowiem tylko spokojny i rzeczowy dialog sprawi, że wspólnymi siłami dojdziecie do wspólnego konsensusu.


Na pewno zdajecie sobie sprawę z ogromnych kosztów jakie niesie za sobą tzw. "talerzyk" dla każdej z osób. A przecież to nie jest jedyny koszt przyjęcia weselnego. Należy do tego dodać, poza oczywistym DJ-em, czy zespołem, tzw. "korkowe", czy koszt noclegów dla osób z dalszych rejonów kraju. Bezwzględnie należy mieć także na uwadze liczbę dzieci, która będzie obecna na weselu. Może się tak bowiem zdarzyć, iż będzie trzeba wynająć jedną, czy dwie animatorki, a to również w obecnych czasach nie jest mały koszt.


Na zakończenie... Jak zapraszać gości na ślub i wesele? Tutaj nic nowego nie odkryjemy, jak napiszemy, że od dziesięcioleci najlepszym sposobem jest osobiste wręczenie zaproszeń. Wiele przyszłych Par Młodych robi wręcz swoiste "tournee" po kraju, aby zobaczyć się "na żywo" z przyszłymi gośćmi i osobiście wręczyć im zaproszenia.😉