Sesja ślubna w dniu ślubu czy po ślubie?

Sesja ślubna to jedno z najważniejszych wydarzeń w dniu ślubu i wesela, gdyż to właśnie dzięki niej para młoda może zachować wspomnienia na całe życie.


Po wybraniu fotografa ślubnego, którego zdjęcia przypadły Wam do gustu, przychodzi czas, aby zastanowić się nad terminem sesji ślubnej. Ta decyzja to kolejny, ciężki orzech do zgryzienia dla Narzeczonych. Macie do wyboru głównie dwie możliwości: sesja w dniu ślubu lub po ceremonii. Niewielki wybór nie ułatwia jednak podjęcia decyzji. Pojawia się bowiem niezliczona ilość pytań, które przy wyborze są kluczowe. Zapewne zastanawiacie się, jak znaleźć czas na zdjęcia, podczas zabawy weselnej lub czy sesja ślubna zorganizowana w inny dzień nie będzie wiązała się z większymi kosztami? Bez obaw. Te i inne wątpliwości postaram się rozwiać w poniższym tekście.

Zalety sesji ślubnej w dniu ślubu.

Największym problemem, który najczęściej zaprząta głowy Nowożeńców, jest to w którym momencie przyjęcia zorganizować taką sesję. Być może obawiacie się, że goście będą na Was czekać, przez co zdjęcia staną się dla Was walką z czasem. Niepotrzebnie! Dla chcącego nic trudnego. Sesje w dniu ślubu od zawsze były tradycją. Młoda Para, tuż po ceremonii ślubnej, “znikała” na jakiś czas, razem z fotografem ślubnym aby zrobić zdjęcia. Goście są zatem przyzwyczajeni do tego typu sytuacji.


Ponadto istnieje możliwość, że nie będziecie musieli kazać zaproszonym na siebie czekać. Sesja ślubna może się bowiem odbyć podczas zabawy weselnej (np. O tzw. “złotej godzinie”, czyli tuż przed zachodem słońca) lub w nocy (plenery nocne są świetną okazją do zrobienia ciekawych i nietuzinkowych zdjęć np. z zimnymi ogniami). Wówczas goście nawet nie zauważą Waszego zniknięcia, gdyż będą pochłonięci zabawą.

Wykonując sesję ślubną w dniu wesela zyskujecie niepowtarzalną okazję, aby na Waszych zdjęciach znaleźli się również bliscy. Jeżeli okolica domu weselnego, w którym odbywa się przyjęcie, sprzyja estetyką oraz klimatem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką “mini sesję” zorganizować. Dlaczego “mini”? Trwa ona zwykle do godziny, dzięki czemu nie będzie dużym obciążeniem Waszego napiętego harmonogramu ślubnego.


Co jeszcze przemawia za wybraniem sesji w dniu ślubu? Dzięki temu, że zdjęcia zostaną zrobione bezpośrednio w momencie, gdy oficjalnie zostaliście mężem i żoną, Wasze emocje będą autentyczne, a fotografie przedstawią Was dokładnie takimi, jakimi byliście w dniu zaślubin.


Większość Narzeczonych w dużej mierze kieruje się także aspektami finansowymi. Jeżeli Wy również należycie do tego grona, mam dla Was dobrą wiadomość. Sesja ślubna w dniu ślubu jest w każdym moim pakiecie ślubnym, a sesją poślubna jest dodatkowo płatną opcją. . Ponadto Panna Młoda nie będzie musiała ponownie przygotowywać się do sesji, robiąc makijaż, fryzurę oraz wypożyczając sukienkę. Biorąc pod uwagę finanse, sesja ślubna w dniu ślubu to zdecydowanie korzystniejsza opcja.

Wady sesji ślubnej w dniu ślubu...

Sesja ślubna w dniu ślubu to najczęściej wybierane rozwiązanie wśród Par Młodych. Osobiście jestem zwolennikiem sesji ślubnej w dniu ślubu jednak tego typu sesja ma swoje wady, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. Po pierwsze, w trakcie wesela młodzi nie mają zbyt wiele czasu dla siebie. Sesja ślubna w tym dniu wymaga dobrej organizacji i trzymanie się planu dnia aby zdążyć na zachód słońca. Złota godzina trwa dosyć krótko dlatego trzeba działać szybko i sprawnie. Po drugie i ostatnie w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, sesja może okazać się niemożliwa do przeprowadzenia w plenerze, co ogranicza wybór lokalizacji aczkolwiek nie jest niemożliwa bo zdjęcia w deszczu są mega oryginalne.😉


Z tych powodów, część par decyduje się na przeprowadzenie sesji ślubnej po ślubie, co pozwala na swobodne korzystanie z czasu i na wybór dogodnej dla siebie lokalizacji oraz czasu.

Sesja ślubna nad jeziorem podczas wesela przy zachodzie słonca
Sesja ślubna. Para stoi blisko siebie patrzac sobie w oczy podczas zachodu słońca nad jeziorem

Zalety sesji ślubnej... po ślubie...innego dnia

Sesja ślubna, wykonywana w innym dniu niż ślub, zwykle wymaga większej ilości przygotowań. Możliwe jest wówczas wybranie dowolnej lokalizacji, w której chcemy, aby zdjęcia ślubne były zrobione. Pary decydujące się na ten typ sesji, zwykle kierują się obawami, związanymi z presją czasu, która towarzyszyłaby im podczas zdjęć w dniu ślubu. Liczą, że będą mnie zdenerwowani, jednak “bardziej profesjonalna, rozbudowana sesja” z reguły i tak wzbudza w Młodej Parze większy bądź mniejszy stres. Ponadto sesja, która odbywa się po ślubie, to opcja dla tych, którzy gotowi są nieco mocniej nadszarpnąć ślubny budżet.


Zdjęcia, które powstają podczas bardziej rozbudowanych sesji, są nieraz prawdziwymi dziełami sztuki. Jednocześnie jednak nasuwa się pytanie: czy zależy Wam na oddaniu autentycznych emocji i uczuć do drugiej połówki, czy na zdjęciu pary Małżonków na ładnym tle?

Wady sesji ślubnej... po ślubie...

Sesja po ślubie staje się coraz bardziej popularna wśród par, które chcą mieć więcej czasu na stworzenie wyjątkowych zdjęć bez presji czasu i bezpośrednich obowiązków związanych z organizacją wesela. Sesja ta odbywa się zazwyczaj w ciągu kilku dni po ślubie, gdy para jest już bardziej zrelaksowana i mniej spięta. Niemniej jednak, istnieją pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o sesji po ślubie.


Przede wszystkim, jedną z głównych wad jest konieczność dodatkowych wydatków, które będą obciążeniem dla już i tak rozciągniętego budżetu. Wynajęcie fotografa ślubnego na dodatkową sesję ślubną, zakup strojów i rekwizytów czy wynajęcie dodatkowej sali lub lokacji może być kosztowne.


Ponadto, sesja po ślubie może nie mieć takiego samego klimatu i uroku jak sesja ślubna w dniu ślubu. W dniu ślubu wszystko jest nowe i pełne emocji, a para ma okazję do uwiecznienia spontanicznych momentów. W przypadku sesji po ślubie, para może być już bardziej zmęczona, a spontaniczność i naturalność momentów może być mniej wyraźna.

Podsumowanie

Podsumowując, zarówno sesja ślubna w dniu ślubu, jak i po ślubie mają swoje wady i zalety. Wiele par decyduje się na sesję po ślubie ze względu na większą swobodę i brak stresu związanego z organizacją ślubu. Jednak, jeśli zależy Wam na tym, aby uwiecznić na zdjęciach prawdziwe emocje, to sesja w dniu ślubu będzie lepszym wyborem.


Ostatecznie, wybór zależy od preferencji i potrzeb pary młodej. Ważne jest, aby odpowiednio zaplanować sesję ślubną i uwzględnić czas potrzebny na jej przeprowadzenie. Wskazówką dla par jest ustalenie wcześniej lokalizacji i stylu zdjęć, aby uniknąć niepotrzebnego stresu w dniu sesji. Niezależnie od tego, czy wybierzemy sesję w dniu ślubu czy po ślubie, zdjęcia te pozostaną niezapomnianą pamiątką na całe życie.