Czy ślub za granicą to dobry pomysł?

Bez dwóch zdań: dla każdego ślub jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Ci bardziej majętni chcą, aby ich uroczystość była przeprowadzona z wielkim rozmachem, marzeniem innych jest natomiast ślub w szczególnych okolicznościach przyrody. Coraz więcej osób myśli jednak nad czymś wyjątkowym, a mianowicie nad ślubem poza granicami naszego kraju. Jakie wiążą się z tym ewentualne problemy? Mam nadzieję, że poniższy krótki artykuł wyjaśni choć w drobnym stopniu tę kwestię. Na początek należy odpowiedzieć sobie na jedno z najważniejszych pytań:

Czy ślub poza granicami jest uznawany również w Polsce?

Jeżeli zawieracie ślub na terenie Unii Europejskiej, oboje jesteście obywatelami Polski i ceremonia nie(!) odbędzie się w polskim konsulacie, prawdopodobnie będziecie musieli zarejestrować małżeństwo w Polsce, w Urzędzie Stanu Cywilnego. Właśnie planując ślub za granicą lepiej upewnić się co do wszelkich formalności jakie na Was czekają.


Drugą niezwykle ważną kwestią jest cena biletów samolotowych bądź koszt paliwa, który będą musieli pokryć z własnej kieszeni Wasza rodzina, przyjaciele i znajomi, aby przybyć na uroczystość zaślubin. Na pewno trzeba tę kwestię rozegrać z ogromnym taktem i wyczuciem, bowiem dla wielu z nich może być to koszt, którego nie będą mogli przeskoczyć.


W dobie panującej drożyzny nawet wyjazd nad polskie morze czy w góry jest obecnie dość sporym wydatkiem. Na pewno informacja o ślubie za granicą musi być przekazana wszystkim zainteresowanym odpowiednio, wiele miesięcy wcześniej. Oczywiście możecie zdecydować się na ślub bez znajomych, przyjaciół czy nawet rodziny, to jednak tylko Wasza decyzja:)

Oczywiście biorąc ślub wiele setek kilometrów od domu musicie wziąć pod uwagę większe koszty związane z jego przygotowaniem. Wydatki, nie tylko Wasze ale i zaproszonych gości, będą mieć związek m.in. z długością pobytu, krajem, do którego postanowiliście pojechać, liczbą zaproszonych gości, dodatkowymi atrakcjami, kosztami ubezpieczeń czy innymi, urzędowymi opłatami.


Oczywiście nie da się dokładnie oszacować całkowitych kosztów przedsięwzięcia, jednak w organizacji ślubu czy wesela mogą pomóc... biura podróży czy znajdujące się na miejscu konsultantki ślubne. Wiele z takich biur podróży rezydujących na miejscu w danym kraju ma specjalne, kompleksowe oferty. Wśród głównych ich działań znajdują się m.in. sprawdzanie dokumentów z władzami kraju, w którym odbywa się ślub, cała koordynacja miejsca i daty uroczystości, opłaty administracyjne (VAT, opłata za urzędnika udzielającego ślubu w plenerze, akt małżeństwa), czy też tłumaczenia i legalizacja potrzebnych dokumentów. 

Jakie destynacje są najbardziej popularne?

Tutaj od wielu lat jest bez zmian: romantyczny Paryż, piękne greckie wyspy, czy szalona i wakacyjna Chorwacja. Na pewno warto o wiele wcześniej zabukować bilety lotnicze, bowiem im bliżej terminy wylotu, tym stają się one droższe. Jak widzicie, ślub poza Polską z całą pewnością doda Waszej uroczystości kolorytu, ale sprawi także, że będziecie mieć na głowę wiele dodatkowych formalności, których uniknęlibyście w Polsce. Oczywiście nie zapomnijcie o profesjonalnym fotografie ślubnym Olsztyn, który uwieczni Wasz najważniejszy dzień w życiu.


Zapraszam do współpracy na terenie każdego europejskiego kraju :)