Lista 20 popularnych pytań przy wyborze   

fotografa ślubnego

Wybór odpowiedniego fotografa ślubnego to z pewnością niełatwa decyzja. Na etapie poszukiwań pojawia się wiele kwestii, które są równie ważne co portfolio fotografa i pomogą Ci podjąć decyzję o wyborze. W tym artykule przedstawiam najczęściej zadawane pytania, które otrzymuję od par narzeczonych oraz innych fotografów. Jeśli szukasz fotografa ślubnego i nie wiesz, o co zapytać, skopiuj poniższą listę i wyślij ją do wybranego fotografa. Te pytania pomogą Ci ocenić podejście do pracy fotografa ślubnego i zdecydować, czy jest to dla Ciebie odpowiedni wybór. W dalszej części artykułu przedstawiam także moje odpowiedzi na każde z pytań.

LISTA PYTAŃ DO FOTOGRAFA ŚLUBNEGO:

 1. Jak opiszesz swój styl pracy?
 2. Co trzeba zrobić aby zarezerwować termin?
 3. Czy możemy zobaczyć cały, gotowy reportaż ze ślubu?
 4. Umowa z fotografem ślubnym - co się w niej znajduje i jak nas zabezpiecza?
 5. Co się stanie jeśli się rozchorujesz i nie będziesz mógł przyjechać na nasz ślub?
 6. Czy osobiście będziesz fotografował na naszym ślubie?
 7. Czy są jakieś dodatkowe koszty poza wymienionymi w ofercie?
 8. Czy musimy zapewnić Ci nocleg po wykonanym reportażu ślubnego?
 9. Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?
 10. Jak i czy zabezpieczasz zdjęcia przed utratą?
 11. Czy posiadasz upoważnienie do fotografowania w kościele?
 12. Co jeśli zepsuje Ci się aparat w dniu ślubu?
 13. Jak będziesz ubrany?
 14. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?
 15. Nasza sala jest ciemna, czy dysponujesz dodatkowym oświetleniem?
 16. Co, jeśli przygotowania pary młodej odbywają się w dużej odległości od siebie?
 17. Czy wykonujesz zdjęcia grupowe?
 18. Czy wykonujesz sesję ślubną w dniu wesela?
 19. Czy wykonujesz sesje narzeczeńskie?
 20. Czy współpracujesz z kamerzystami na weselu? 

1. Jak opiszesz swój styl pracy?


Jak mogę opisać mój styl pracy jako fotograf ślubny? Mój styl pracy to głownie reportaż ślubny, w którym czuję się najlepiej i najbardziej swobodnie. W mojej pracy kładę duży nacisk na naturalność, szczerość, dynamikę i emocje, które są kluczowymi elementami każdego zdjęcia. Para młoda jest dla mnie najważniejsza i to ona jest tematem każdej fotografii ślubnej, którą tworzę. Staram się oby moje fotografie były jak najbardziej naturalne a nie są sztucznie pozowane. Oczywiście czasami będzie taka potrzeba i chętnie Wam w tym pomogę. Reportaż opowiada prawdziwą historię i nie jest reżyserowany lub ustawiany. Taki styl pracy ma wiele zalet. Po pierwsze, para młoda czuje się swobodnie pracując ze mną, co wpływa na ich komfort i pozwala na stworzenie pięknych, lifestyle'owych zdjęć, pokazujących ich prawdziwą historię oraz relacje między nimi i ich bliskimi. Jeśli odpowiada Ci mój styl pracy napisz do mnie lub zadzwoń, na pewno się dogadamy!

2.Co trzeba zrobić aby zarezerwować termin?


Aby zarezerwować termin, konieczne jest podpisanie umowy, która zapewnia ochronę obu stron. Wstępną rezerwację wpisuję do kalendarza na 3 dni jeśli w odpowiedzi na moją ofertę otrzymam wstępną deklaracje współpracy. Zawsze proponuję spotkanie w moim ulubionym miejscu gdzie serwują przepyszną kawę aby tam w spokoju porozmawiać, dograć szczegóły i lepiej się poznać, oczywiście tylko wtedy gdy jesteście z Olsztyna lub okolic i nie będzie to dla Was problemem. Nic nie stoi na przeszkodzie aby takie spotkanie zorganizować online np. na Google Meet (nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania, po prostu wysyłam link do spotkania) czy FaceTime. Mam taką możliwość, że umowę w tej formie podpiszecie palcem na ekranie swojego smartfona. Po podpisaniu umowy, para młoda dokonuje wpłaty zadatku na moje konto, a resztę kwoty należy wpłacić najpóźniej w dniu ceremonii.. To co trzeba zrobić aby zarezerwować termin na 100% to podpisanie umowy (podczas spotkania lub online) oraz wpłata zadatku. To zapewnia pewność i Wasz spokój psychiczny, że fotograf ślubny i ten konkretny termin jest już zarezerwowany! 😉. Zadatek stanowi zwykle ok 10-15% wartości umowy.

3. Czy możemy zobaczyć cały, gotowy reportaż ze ślubu?


W momencie gdy będziecie chcieli wybrać mnie na swojego fotografa ślubnego, nie wyobrażam sobie, że nie zobaczycie całego, gotowego reportażu ze ślubu, jakie otrzymują moje pary. Całe reportaże ślubne dostępne są od niedawna na mojej stronie w zakładce "MIŁOSNE HISTORIE" Takie materiały są niezwykle pomocne w wyborze fotografa, który ma zrobić najlepsze zdjęcia z Waszego wyjątkowego dnia. Warto porównać moje reportaże ślubne z pracami innych fotografów, aby podjąć ostateczną decyzję i upewnić się, że to właśnie mój styl najbardziej Wam odpowiada i jest bliski Waszemu sercu. Moim zdaniem wybór fotografa ślubnego jest jednym z najważniejszych Waszych wyborów, ponieważ to właśnie zdjęcia będą z Wami na zawsze.

4. Umowa z fotografem ślubnym - co się w niej znajduje i jak nas zabezpiecza?


Na ten temat umowy z fotografem ślubnym napisałem dosyć obszerny artykuł, który znajduje się w moim "poradniku ślubnym" . "Umowa z fotografem ślubnym" to ważny element zabezpieczający obie strony. W dokumencie znajdą się podstawowe informacje dotyczące mojej firmy i Waszej uroczystości, takie jak: data, miejsca przygotowań, ślubu oraz wesela, zakres wykonywanych prac oraz prawa autorskie. W umowie zawarte są również szczegóły dotyczące płatności, terminu dostarczenia zdjęć oraz kwestie związane z RODO. Jednym z ważniejszych elementów umowy jest ochrona Was i mnie przed najgorszymi scenariuszami. Niektóre zapisy chronią Was przed sytuacją, gdy nie byłbym w stanie wykonać usługi, a inne zabezpieczają moją pracę względem Was. Przykładowo, w umowie znajdziecie zapis dotyczący zgody na publikację zdjęć, która nie jest obowiązkowa.

5.Co się stanie jeśli się rozchorujesz i nie będziesz mógł przyjechać na nasz ślub?


Sytuacja nieprzewidywalna, taka jak wypadek lub nagła śmierć bliskiej osoby, może wymagać znalezienia zastępstwa, najlepszego dostępnego w danym momencie. Chociaż takie sytuacje są rzadkie, należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Staram się zapobiegać takim sytuacjom (aczkolwiek nie na wszystkie, jak wiadomo człowiek ma wpływ) i do tej pory nie musiałem szukać zastępstwa. Jednak jeśli coś takiego się zdarzy, jestem w stałym kontakcie z innymi fotografami ślubnymi, którzy mogą godnie mnie zastąpić. Utrzymuję dobre relacje z fotografami na lokalnym rynku i mogę na nich polegać, a oni również mogą liczyć na mnie w kryzysowej sytuacji. Zastępstwo jest potrzebne tylko w sytuacji, gdy coś poważnego zdarzy się z moim zdrowiem lub w przypadku sytuacji losowej najwyższej rangi.

Lista 20 popularnych pytań przy wyborze fotografa ślubnego.Taniec w chmurach.Grzegorczyk.Wojciech
Lista 20 popularnych pytań przy wyborze fotografa ślubnego.Taniec w chmurach.Grzegorczyk.Wojciech

6.Czy osobiście będziesz fotografował na naszym ślubie?


Takie pytanie też warto zadać nawet jeśli wydają się one banalne i dziwne gdy kontaktujemy się z konkretnym fotografem ślubnym. W końcu to Twój wyjątkowy dzień, który chcesz uwiecznić w najpiękniejszy sposób! Niestety, w branży fotografii ślubnej często zdarza się, że jeden fotograf przyjmuje wiele zleceń na jeden dzień i korzysta z podwykonawców, aby wszystko zrealizować. Ja tak nie działam ! Wszystkie zdjęcia ślubne, sesje narzeczeńskie na mojej stronie internetowej są mojego autorstwa, więc wynajmując mnie, masz pewność, że to ja będę fotografować Twoją uroczystość. Jakość mojej obsługi jest dla mnie najważniejsza, dlatego zawsze stawiam na osobisty kontakt z moimi klientami i dążę do wykonania jak najlepszych ujęć. "Wojciech Grzegorczyk fotograf ślubny to moja osobista marka, a ja osobiście będę obecny na każdym ślubie, który fotografuję. Tylko w przypadku poważnej choroby lub zdarzeń losowych, które reguluje kodeks cywilny, mogę skorzystać z zastępstwa. Dlatego nie wahaj się zadawać pytań, które dla Ciebie są ważne i nie lekceważ ich znaczenia!

7.Czy są jakieś dodatkowe koszty poza wymienionymi w ofercie?


Jako fotograf ślubny zawsze działam uczciwie dlatego też oferta fotografa również powinna taka być. Oferta ślubna, którą otrzymasz ode mnie na etapie zapytania ofertowego będzie w pełni kompletna i szczegółowa i możesz mieć pewność, że nie ma w niej żadnych ukrytych kosztów ani niemiłych niespodzianek. Jestem otwarty na wszelkie pytania i chętnie rozwieję ewentualne niejasności. Przed podpisaniem umowy ślubnej dokładnie ją omówimy, punkt po punkcie, aby wszystko było jasne i klarowne i nie budziło wątpliwości.

8.Czy musimy zapewnić Ci nocleg po wykonanym reportażu ślubnego?


Oczywiście, że nie ma sztywnych reguł dotyczących noclegu po wykonanym reportażu ślubnym. Gdy uroczystość jest powyżej 300 km, czasami dobrze by było zostać na noc ze względów bezpieczeństwa jednak nie wymagam tego od pary młodej. Zazwyczaj wracam do domu zaraz po ukończeniu pracy, ale zdarzają się sytuacje, w których nocleg jest niezbędny. Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń i potrzeb klientów, więc jestem otwarty na wszelkie propozycje i zawsze staram się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Was i dla siebie.

9.Jak długo będziemy czekać na zdjęcia?


Po zakończonym reportażu nie mogę się doczekać, aby podzielić się z Wami moją pracą i zobaczyć uśmiech na Waszych twarzach! Po kilku dniach od Waszego ślubu, wyślę Wam już pierwsze zdjęcia, żebyście mogli poczuć tą niezapomnianą atmosferę jeszcze raz oraz pochwalić się swoimi pięknymi fotografiami w pracy czy wśród znajomych. Moim celem jest, abyście mogli cieszyć się swoimi zdjęciami jak najszybciej, dlatego staram się jak najszybciej przekazać Wam gotowe zdjęcia. Oczywiście, pełna galeria ze zdjęciami ślubnymi będzie gotowa najpóźniej do 14 dni roboczych od dnia Waszego ślubu lub sesji plenerowej. Jednak zawsze staram się przyspieszyć ten proces, ponieważ wiem, jak ważne są dla Was te piękne wspomnienia.

10. Jak i czy zabezpieczasz zdjęcia przed utratą?


To bardzo ważne pytanie dla mnie jako fotografa ślubnego, który ma za zadanie uwiecznić niezwykłe chwile, takie jak Wasza uroczystość ślubna. Od samego początku zdjęcia są zapisywane równocześnie na dwóch kartach pamięci, aby w razie czego zminimalizować ryzyko utraty danych. Przechowuję również kopie zapasowe zdjęć na kilku różnych urządzeniach do czasu, aż praca nad zdjęciami zostanie zakończona a galeria zostanie Wam przekazana. Proces zabezpieczania danych jest dość skomplikowany, ale staram się jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo Waszych zdjęć, więc możecie być spokojni i pewni, że Wasze zdjęcia są dobrze zabezpieczone przed uratą.

11.Czy posiadasz upoważnienie do fotografowania w kościele?


Tak, absolutnie! Posiadam upoważnienie do fotografowania w kościele wydane przez... Kurię Łódzką. Tak to była spontaniczna akcja mimo, że takie kursy odbywają się raz w roku praktycznie pod moim domem w Olsztynie to pojechałem aż pod Łódź ponieważ nie chciałem pójść na swój pierwszy ślub bez wymaganych uprawnień. Co prawda byłem wtedy drugim fotografem ale na wszelki wypadek, dla spokoju psychicznego zrobiłem ten kurs. To dla mnie nie tylko formalność, ale także wyraz szacunku dla miejsca i uroczystości, jakie tam się odbywają. Dlatego też staram się zachowywać w sposób odpowiedni i nie przeszkadzać w trakcie ceremonii. Jest to dla mnie bardzo ważne, aby móc uchwycić dla Was te wyjątkowe chwile w sposób profesjonalny i jednocześnie szanujący charakter uroczystości.

12. Co jeśli zepsuje Ci się aparat w dniu ślubu?


Kochani, zawsze dbam o to, aby moje narzędzia pracy były na najwyższym poziomie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której przez awarię sprzętu nie byłbym w stanie zrobić pięknych zdjęć z Waszego wyjątkowego dnia. Dlatego też zawsze mam ze sobą 2 aparaty oraz dodatkowy sprzęt, aby móc w pełni skupić się na fotografowaniu. Pracując na weselach zdarza się, że sytuacje nabierają tempa i wiele rzeczy może się stać. Nigdy nie miałem sytuacji awaryjnej podczas której zepsuł się aparat lub inny sprzęt uległby awarii natomiast jestem zabezpieczony na taka ewentualność.

13. Jak będziesz ubrany?


Zawsze staram się wyglądać elegancko i schludnie, tak jakby byłem jednym z gości weselnych. W końcu Wasz wielki dzień to wyjątkowa okazja i chcę, abyście czuli się komfortowo ze mną. Uważam, że to ważne, aby dobrze przemyśleć swój strój i dostosować go do charakteru wydarzenia. Szanuję Was i Wasz dzień i nie wyobrażam sobie, żebym w jakikolwiek sposób wprowadzał nieporządek swoim wyglądem.

14. W jakiej formie otrzymamy zdjęcia?


W mojej ofercie każdy pakiet to wiele więcej niż tylko galeria online! Oczywiście, każdy z Was otrzyma dostęp do dwóch galerii zabezpieczonych hasłem (jedna galeria prywatna dla Was i druga galeria dla gości ) i do pięknych zdjęć w wysokiej jakości, które będą idealne do druku oraz do publikacji w mediach społecznościowych. Chcę, abyście mieli dostęp do wszystkich tych pięknych chwil z Waszego wesela, dlatego daję Wam gwarancję, że każde zdjęcie będzie w najlepszej jakości! Ale to nie wszystko - w jednym z pakietów lub w opcjach dodatkowych jest także fotoalbum, dzięki któremu będziecie mogli przechowywać zdjęcia w pięknej oprawie. A jeśli chcecie mieć swoje ulubione zdjęcie na ścianie, to nie ma problemu, mogę zrobić dla Was duże wydruki, które będą wyglądać niesamowicie! Jeśli potrzebujecie prezentu dla rodziny lub znajomych, proponuję odbitki w różnych rozmiarach - zawsze to piękna pamiątka!

15. Nasza sala jest ciemna, czy dysponujesz dodatkowym oświetleniem?


Profesjonalny fotograf ślubny nie boi się ciemnej sali. To od nas zależy, jak opanujemy światło, a jeśli DJ lub zespół weselny wspomoże nas swoim światłem estradowym, to nie ma się czym martwić. Każdy szanujący się fotograf ślubny ma do dyspozycji specjalistyczne lampy i aparaty, które pozwalają nam na osiągnięcie świetnych efektów w naturalnym świetle, a większość przyszłych par młodych nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Także drogie młode pary nie macie się czym martwić bo oświetlenia nie zabraknie!

16.Co, jeśli przygotowania pary młodej odbywają się w dużej odległości od siebie?


Bardzo ważne jest, abyśmy dokładnie ustalili odległość i czas dojazdu między miejscami Waszych przygotowań. Jeśli dojazd zajmuje dłużej niż 30 minut, od Młodej do Młodego skupiam się tylko na fotografowaniu przygotowań Panny Młodej i First Look. Ważne jest, abyśmy nie marnowali zbyt dużo czasu na organizację logistyki. Chcę skupić się na tym, co naprawdę się liczy - uwiecznić piękne chwile z Waszego wyjątkowego dnia.

17.Czy wykonujesz zdjęcia grupowe?


Oczywiście! Praktycznie zawsze robię zdjęcie grupowe chyba, że dostanę informację, że para młoda nie chce mieć takiego zdjęcia. Na dwa tygodnie przed ślubem dostaniecie ode mnie ankietę w której szczegółowo określicie czy mam wykonać takie zdjęcie oraz czy ma być zrobione przed kościołem, przed salą weselną czy w innej lokalizacji. Zdjęcie z każdym z Waszych gości to bardzo ważna sprawa i pozwala im poczuć się docenionymi. To jedyna szansa, aby każdy z gości miał co najmniej jedno zdjęcie. Podczas samego reportażu nie mogę tego zagwarantować, szczególnie przy większych uroczystościach powyżej 100 osób, ponieważ muszę fotografować tam, gdzie "coś się dzieje", a nie wszyscy lubią bawić się na weselach.

18. Czy wykonujesz sesję ślubną w dniu wesela?


Zdecydowanie tak! Jako Wasz fotograf ślubny jestem zwolennikiem i z całego serca Wam polecam sesję w dniu ślubu, jeśli tylko pozwoli nam na to pogoda. To wyjątkowy moment, w którym mogę uchwycić Wasze emocje i uczucia, które będą tego dnia prawdziwe, naturalne i niepowtarzalne. Warto mieć piękne zdjęcia, które będą przypominać Wam o tych wspaniałych chwilach przez całe życie. Cała sesja plenerowa trwa maksymalnie 30 minut i jest robiona w pobliżu sali weselnej, więc nie musicie się obawiać o logistykę. To będzie piękne i niezapomniane doświadczenie dla Was obojga! Jeśli po weselu stwierdzicie, że czujecie niedosyt i potrzebujecie jeszcze więcej zdjęć wtedy umówimy się na sesję poślubną.

19.Czy wykonujesz sesje narzeczeńskie?


Oczywiście, że tak! Chciałbym bardzo gorąco namówić każdą parę na taką sesję! W mojej galerii masz wiele przykładów pięknych sesji narzeczeńskich, które z pewnością Cię zainspirują. Sesja taka pozwala Wam poznać moją pracę i odprężyć się przed obiektywem. Dzięki temu w dniu ślubu będziecie czuć się bardziej swobodnie i naturalnie. To także świetna okazja, abyśmy mogli poznać się lepiej, porozmawiać o Waszych oczekiwaniach i zrozumieć jak najlepiej uchwycić Wasze emocje na zdjęciach. A co najważniejsze, zdjęcia z takiej sesji to wspaniały prezent dla Waszych najbliższych np. na podziękowania dla rodziców podczas wesela. Możecie je także dodać do albumu ślubnego, który także może być genialnym świątecznym prezentem dla rodziców, chrzestnych lub dziadków.

20.Czy współpracujesz z kamerzystami na weselu?


Tak, jako fotograf ślubny, mam kilku kamerzystów, z którymi doskonale współpracuję i nie przeszkadzamy sobie nawzajem podczas ślubu i wesela. Współpraca z niektórymi kamerzystami podczas wesela może być czasem skomplikowana, ponieważ każdy z nich ma swoje indywidualne sposoby pracy, co może prowadzić do nieporozumień i konfliktów podczas pracy. W mojej ofercie znajduje się pakiet FOTO-VIDEO oraz przykładowe filmy z realizacji kamerzysty, który serdecznie polecam.

Własne pytanie do fotograf ślubnego


Teraz przyszedł czas na Twoje pytanie do fotografa ślubnego :). Jeśli żadne z wymienionych pytań nie odpowiada na Twoje pytanie, nie ma problemu - możesz je zadać w formularzu poniżej. Chętnie rozszerzę listę pytań, jeśli uważasz, że powinno się tam znaleźć coś jeszcze. Wypełnij formularz poniżej, żeby zadać swoje pytanie lub spotkajmy się online na Google Meet w którym nie trzeba instalować żadnego oprogramowania. Zostaw swojego maila a ja wyślę link do spotkania🙂