24 przesądy ślubne - czy warto w nie wierzyć ?

Ceremonia ślubna i następnie wesele głównie kojarzą się z "nowym rozdaniem" w życiu. Jest dla wszystkich Par Młodych moment szczęścia i radości, którym mogą podzielić się z rodziną i najbliższymi. Jak to jednak w życiu bywa, także tego typu wydarzenia niosą za sobą wszelkiej maści przesądy ślubne. Co zatem warto robić, a czego się wystrzegać i czy warto w nie wierzyć??

Wprawdzie nie każdy wierzy w zabobony to jednak wielu z nas, nie nam jednak oceniać czy słusznie czy też nie, podczas przygotowań czy samej ceremonii zaślubin, ma gdzieś z tyłu głowy pewne zwyczaje, czy też przesądy ślubne, które mogą sprawić, że ślub stanie się przepustką do jeszcze bardziej szczęśliwego i komfortowego życia we dwoje. 

W tym artykule opiszę 24 najczęściej występujące przesądy związane ze ślubem, które mogą pojawić się na Waszej uroczystości lub już się pojawiły i macie to już za sobą.


Można by powiedzieć, że punkt pierwszy to swoista "klasyka gatunku":🙂

1.Ślubu nie należy brać w miesiącach, w których nie występuje literka "r", a szczególnie w maju i listopadzie oraz, co wydaje się być oczywiste, 1 kwietnia (prima aprilis)

Słyszałem już wiele razy to powiedzenie, i wiem że spory odsetek ludzi nadal wierzy w ten przesąd ślubny. Według tej przesądzającej logiki, pary nie powinny brać ślubu w miesiącach, w których nie ma litery "r" - czyli maju i listopadzie. A co gorsza, sugeruje się, że 1 kwietnia (prima aprilis) to najgorszy możliwy dzień na wzięcie ślubu!

Czy to wszystko nie brzmi jak absurd. Czy naprawdę mamy wierzyć, że miesiące bez litery "r" przynoszą pecha i katastrofę, a maj i listopad są z góry przeklęte? I co z 1 kwietnia - po prostu ze względu na to, że to dzień żartów i figli, pary nie powinny brać ślubu?

Ślub to moment wyjątkowy, w którym para składa sobie przysięgę miłości i wierności. Nie powinien być to wybór podyktowany datą kalendarza, ale raczej decyzja podejmowana z serca. Każdy dzień może być odpowiedni na ślub, o ile para jest gotowa na to w 100% i pragnie dzielić ze sobą resztę swojego życia.

2. Przyszła Panna Młoda nie powinna uczestniczyć w szyciu sukienki ślubnej (z wyjątkiem przymiarki). Pan Młody nie może jej ponadto zobaczyć wcześniej, niż na kilkanaście minut przed uroczystością

Dlaczego miałoby być nieodpowiednie, aby przyszła Panna Młoda uczestniczyła w szyciu swojej sukienki ślubnej? To przecież jej wielki dzień, a wybór sukienki i kroju powinien być tylko i wyłącznie jej decyzją. Co więcej, przymiarki są niezbędnym elementem procesu szycia, aby sukienka perfekcyjnie pasowała do sylwetki Panny Młodej.


Pan Młody nie może zobaczyć swojej przyszłej żony przed uroczystością? Czy naprawdę wierzymy, że spojrzenie na swoją przyszłą żonę kilka godzin przed ceremonią wpłynie negatywnie na ich związek? Wg mnie Para powinna mieć pełną swobodę i możliwość decydowania o swoim własnym ślubie, bez ograniczeń wynikających z niepotrzebnych przesądów ślubnych.

3.Przyszła mężatka powinna mieć przy sobie coś białego, coś niebieskiego, coś nowego, coś starego, a także coś pożyczonego

Przesąd ślubny, zgodnie z którym przyszła mężatka powinna mieć przy sobie coś białego, coś niebieskiego, coś nowego, coś starego oraz coś pożyczonego, wydaje mi się być bardzo uroczą tradycją i pozytywnym przesądem ślubnym. Każdy z tych elementów ma swoje znaczenie i symbolikę, która ma przynieść szczęście i powodzenie w związku małżeńskim.


  • coś białego symbolizuje czystość uczuć i niewinność,
  • coś niebieskiego ma chronić przed złymi mocami i zapewnić wierność małżonka,
  • coś nowego oznacza przyszłość i nadzieję, oraz gwarancję dostatku
  • coś starego to symbol wsparcia starych znajomych i przyjaciół i symbol rodzinnych tradycji,
  • coś pożyczonego ma przynieść szczęście, oraz gwarantować życzliwość nowej rodziny.


Choć może to brzmieć jak niepotrzebne przesądy ślubne, to według mnie warto pielęgnować tę tradycję i włączyć ją w swój ślubny strój. To piękne, że takie małe detale mogą mieć tak duże znaczenie dla przyszłej pary młodej i pomóc w stworzeniu wspaniałego i szczęśliwego związku.

Przesądy ślubne. Wojciech Grzegorczyk fotograf ślubny
Przesądy ślubne. Wojciech Grzegorczyk fotograf ślubny

4.Wiązanka przyszłej żony może być ułożona z róż tylko pod warunkiem,

 że te nie mają kolców

Przesąd ślubny, zgodnie z którym wiązanka przyszłej żony może być ułożona z róż tylko pod warunkiem, że te nie mają kolców, ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach ludowych. Kolce na różach były kojarzone z ostrzem, które mogło zranić lub nawet zabić. Dlatego, by uniknąć takiego ryzyka, zakładano, że wiązanka ze spokojnymi i delikatnymi różami przyniesie pannie młodej szczęście i powodzenie w życiu małżeńskim.

Współcześnie wiązanka ślubna nie musi być koniecznie z róż, a jednak wciąż można spotkać wiele przyszłych młodych par, które decydują się na tę klasyczną kompozycję kwiatową. Dlatego też wybierając wiązankę z róż, warto zwrócić uwagę na to, by były to kwiaty bez kolców, co pozwoli na wzięcie udziału w tej pięknej tradycji, a jednocześnie uniknie się niepotrzebnego ryzyka w obawie przed tym przesądem ślubnym..

Zakładanie obrączek ślubnych na środkowy palec to przesąd śłubny związany z kulturą rosyjską, gdzie ówczesny car nakazywał wkładanie obrączki na środkowy palec. W Polsce natomiast tradycją jest wkładanie obrączki na palec serdeczny. Zakładanie obrączek na środkowy palec w Polsce może być uznane za nietypowe i zaskakujące dla innych osób, jednak nie ma to związku z przynoszeniem pecha czy złym wróżeniem. To jedynie przesąd ślubny, kwestia tradycji i gustu.

6. Po ślubie nie można zdejmować obrączek, bowiem "można je zdjąć już na zawsze"

Ten przesąd ślubny dotyczy przekonania, że po ślubie obrączki ślubne są symbolem trwałej i nierozerwalnej miłości między małżonkami, a ich zdejmowanie może prowadzić do złamania przysięgi małżeńskiej i rozpadu związku. W rzeczywistości jednak, noszenie obrączek jest jedynie tradycją i nie powinno decydować o trwałości związku. Zdejmowanie obrączek jest naturalnym procesem i nie oznacza, że małżeństwo ma zostać rozwiązane. To jedynie kwestia indywidualnych preferencji.


O samym zdejmowaniu obrączek pisałem także na moim blogu kilka tygodni temu. W jednym z materiałów wspomniałem wtedy, co tak naprawdę daje noszenie obrączek i czy faktycznie jest to swoisty amulet, czy medium, które chroni przed np. zdradą. Materiał ten znajdziecie tutaj: "Czy noszenie obrączki ślubnej ma sens? Kontrowersyjna opinia terapeutki par".

7.Przyszłą Parę Młodą nie powinna wieźć do ślubu kobieta

Ten przesąd ślubny jest związany z wierzeniem, że kobieta, która towarzyszy Pannie Młodej w drodze do kościoła lub urzędu stanu cywilnego, może przynieść pecha. W dawnych czasach uważano, że kobiety są z natury bardziej wrażliwe i podatne na złe moce, dlatego przyszła Para Młoda powinna być chroniona przed ich wpływem. Często w takiej roli była matka Pana Młodego lub starsza panna, która już wyszła za mąż. Obecnie ten przesąd ślubny ma już mniejsze znaczenie, ale niektóre osoby wciąż w niego wierzą.

8. Przymierzanie sukni panny młodej wróży staropanieństwo

Przesąd ślubny który mówi, że jeśli przyszła panna młoda przymierza suknię ślubną wiele razy, to może to oznaczać, że będzie musiała długo czekać na swojego przyszłego męża, a w skrajnym przypadku, że nigdy go nie znajdzie i zostanie starą panną. Jednak należy pamiętać, że jest to jedynie przesąd ślubny i nie ma żadnego naukowego potwierdzenia jego prawdziwości. W dzisiejszych czasach wiele przyszłych panien młodych przymierza suknię kilka razy, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik i mieć pewność, że wygląda idealnie w dniu swojego ślubu.

9.Dobrą wróżbą ma być fakt, iż w danym kościele było ochrzczone któreś z nowożeńców

Według tego przesądu, gdy którzyś z nowożeńców został ochrzczony w danym kościele, to wróżba jest dobra dla przyszłych młodych. Ma to symbolizować ich związek z Kościołem, a także dodać pozytywnej energii i szczęścia na przyszłość. Ochrzczenie to akt, który łączy człowieka z wiarą i tradycją, co przekłada się na symboliczne połączenie przyszłych małżonków w związku małżeńskim. Oczywiście, trzeba pamiętać, że przesądy ślubne to jedynie zabawa, a to, co decyduje o szczęściu i trwałości związku, to miłość, szacunek i wzajemne zrozumienie między partnerami.

10.Przyszła małżonka powinna kupić swojemu wybrankowi koszulę do ślubu,

 a on jej buty

Przyszła panna młoda powinna kupić swojemu przyszłemu mężowi koszulę na ślub, a on powinien kupić dla niej buty. Ponoć według tego przesądu przynosi to szczęście i zapewnia harmonię w małżeństwie. Wspólny wybór i zakup tych elementów garderoby ma symbolizować zgodę i wzajemne wsparcie w decyzjach życiowych. Ostatecznie decyzja należy do narzeczonych i zależy od ich indywidualnych preferencji i umiejętności kompromisu.

11.Buty przyszłej Panny Młodej powinny trochę postać na parapecie

Ten przesąd ślubny mówi, że buty przyszłej Panny Młodej powinny "postać" na parapecie, czyli być wystawione na zewnątrz przez jakiś czas przed ślubem. Ma to przynieść szczęście, powodzenie w małżeństwie oraz ładną pogodę podczas samej uroczystości. Istnieje także wierzenie, że to właśnie parapet ma magiczną moc i dzięki niemu buty nabierają pozytywnej energii, która przenosi się na przyszłą małżonkę.

12.Welon wkłada pannie młodej druhna, która musi być panną

Welon wkłada pannie młodej druhna, która musi być panną" to jedna z najpiękniejszych tradycji, która towarzyszy narzeczonym w dniu ich ślubu. Jest to symbol poświęcenia i wsparcia, które druhna ofiarowuje swojej przyjaciółce, pomagając jej w ostatnich przygotowaniach przed ceremonią. To piękny moment, kiedy druhna może poczuć się jak część tej wyjątkowej chwili, a przyszła panna młoda może liczyć na ciepłą i bliską osobę obok siebie. To wspaniałe, że taki piękny przesąd ślubny nadal jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, ponieważ pozwala nam on podkreślić znaczenie miłości i przyjaźni w życiu każdego człowieka.

13. Aby zapewnić dobrobyt, w falbankach sukni przyszłej Panny Młodej należy zaszyć okruszek chleba i ziarnko cukru, natomiast do buta włożyć monetę

Ten przesąd ślubny mówi o tym, że podczas ślubu należy zadbać o swoje dobrobyt i szczęście w związku. Aby to osiągnąć, należy wykonać kilka rytuałów. Pierwszym z nich jest zaszywanie okruszka chleba i ziarenka cukru w falbankach sukni Panny Młodej, co ma zapewnić dostatek i słodkie życie. Drugim rytuałem jest umieszczenie monety w bucie Panny Młodej, aby przyniosła szczęście i bogactwo w nowym małżeństwie. To ważne, aby dbać o swoje szczęście i pamiętać o tych drobnych rytuałach, które mogą mieć duży wpływ na nasze życie.

14.Żadna niewiasta będąca na ślubie nie powinna być ubrana na biało

Przesąd ślubny wynikający z tradycji i związany jest z faktem, że biały kolor symbolizuje czystość i niewinność. Ubranie się na biało przez inną kobietę niż Panna Młoda może być odebrane jako próba przyciągnięcia uwagi i skupienia na sobie zamiast na Pannie Młodej. Ponadto, biały kolor sukni ślubnej był tradycyjnie zarezerwowany tylko dla Panny Młodej, co może wpłynąć na negatywną opinię na temat innej osoby ubranej na ten kolor. Współcześnie jednak coraz więcej niewiast decyduje się na ubranie białej sukienki na ślub, jednakże wciąż uważa się, że Panna Młoda powinna być najjaśniejszym punktem na tym wyjątkowym dniu.

15. Świadkiem na ślubie kościelnym może być jedynie osoba stanu wolnego. Druhna panny młodej nie może być w dniu ceremonii w ciąży. Świadkami na ślubie nie może być para

Przesąd ślubny który mówi, że na ślubie kościelnym świadkiem może być jedynie osoba stanu wolnego. Ma to związek z tradycyjnym pojęciem, że małżeństwo jest związkiem dwóch osób, które dotąd były wolne i niezależne. Dlatego, jeśli świadkiem jest osoba w związku lub małżeństwie, może to przynieść pecha i wpłynąć na przyszłość młodej pary.


Druhna panny młodej również powinna być osobą stanu wolnego, a nie w ciąży. Według przesądów, ciąża może przynieść pecha i wpłynąć na przyszłość młodej pary. Dlatego też druhna powinna unikać sytuacji, które mogą wpłynąć na ceremonię i przyszłość młodych.😉


Mówi się również, że świadkami na ślubie nie powinna być para, ponieważ może to przynieść pecha. Według przesądów, para na ślubie może wpłynąć na przyszłość młodych i zwiastować problemy w związku. Dlatego też, jeśli para zostanie wybrana jako świadkowie, zaleca się, aby jedno z nich zrezygnowało z tej roli i zastąpiło ich inną osobą.

16.Deszcz w dniu ślubu oznacza szczęście, dawniej zwiastun łez

Deszcz w dniu ślubu to jedno z najpopularniejszych przesądów ślubnych związanych z ceremonią zaślubin. Choć wielu nowożeńców boi się deszczu i stara się uniknąć go za wszelką cenę, to według tego przesądu opady deszczu w dniu ślubu oznaczają szczęście dla młodej pary. Kiedyś uważano, że deszcz to zwiastun łez, które będą się pojawiać w małżeństwie, ale dziś to już przeszłość. Deszcz w dniu ślubu to przede wszystkim niezwykłe i romantyczne przeżycie, a jego obecność może dodatkowo wzmocnić więź między nowożeńcami, którzy przecież są razem w dobrych i złych chwilach.

17.Uśmiech Pary Młodej w drodze do ołtarza ma być gwarantem szczęścia w pożyciu małżeńskim

Ten przesąd ślubny przynosi uśmiech na twarzach wszystkich, którzy biorą udział w uroczystości. Ma on w sobie nutkę romantyzmu i nadziei na przyszłość. Uśmiech Pary Młodej w drodze do ołtarza to piękny moment, który przypieczętowuje ich miłość i jednocześnie daje nadzieję na przyszłość. Przesąd ślubny, który mówi o tym, że młoda para jest gotowa na podjęcie wyzwania życia małżeńskiego, a ich miłość i radość będą się przetrwać przez wiele lat.

18.Łzy panny młodej podczas ślubu stanowią dobrą wróżbę dla obojga

Często mówi się, że łzy panny młodej podczas ślubu to łzy szczęścia. To oznaka jej wzruszenia, szczęścia i radości z tego, że wchodzi w związek małżeński z ukochaną osobą. Przesąd ślubny głosi, że jeśli panna młoda popłacze w dniu swojego ślubu, to jest to dobry znak dla obojga małżonków, który wróży im szczęście w przyszłym życiu. Oczywiście, trzeba pamiętać, że niezależnie od tego, czy będą łzy, czy nie, kluczowym czynnikiem w udanym małżeństwie jest wzajemna miłość, szacunek i zaangażowanie obojga partnerów.

19.Jeżeli podczas udzielania ślubu wypadnie jedna z obrączek, powinien ją podnieść ksiądz lub ministrant

Jeśli podczas ceremonii ślubnej spadnie jedna z obrączek, to ksiądz lub ministrant powinni ją podnieść. Według tego przesądu ślubnego jest to uważane za dobrą wróżbę, która zapowiada szczęśliwe i harmonijne małżeństwo dla Pary Młodej. Symbolizuje to również, że para nigdy nie będzie sama w swojej przyszłości i zawsze będą mieli wsparcie w swoim małżeństwie.

20.Pocałunek pary po złożeniu przez nią przysięgi zapewnia wierność

Pocałunek Pary Młodej po złożeniu przysięgi ma symbolizować ich wierność w małżeństwie. Przesąd ślubny prawdopodobnie wynika z faktu, że przysięga małżeńska jest zobowiązaniem do wierności i oddania drugiej osobie, a pocałunek jest uważany za wyraz intymności i zaangażowania emocjonalnego. Taki gest ma więc stanowić potwierdzenie wierności i miłości, jakie Panna Młoda i Pan Młody obdarzą się w trakcie małżeństwa.

21.Pierwszą osobą, która złoży młodym życzenia powinien być mężczyzna

Cóż za romantyczna tradycja - pierwsze życzenia składane Młodej Parze przez mężczyznę. Jest to jeden z wielu przesądów ślubnych związanych z ceremonią ślubną. Niezależnie od płci, osoba, która składa życzenia, powinna przede wszystkim wyrazić swoje szczere życzenia dla Młodej Pary. Jednakże, według tego przesądu, pierwsze życzenia powinien złożyć mężczyzna. To może być ojciec Pana Młodego lub starszy gość, który ma duże doświadczenie życiowe. Więcej niż płeć, liczy się tu mądrość i dobre intencje. W końcu to piękna okazja, by wyrazić swoją miłość i wsparcie dla Młodej Pary w tym szczególnym dniu.

22.Sypanie ryżem oznacza życzenia płodności, a pieniędzmi – powodzenie

Kochani, to nie tylko zwyczaj i przesąd slubny, ale wręcz rytuał. Sypanie ryżem na młodą parę po ślubie jest symbolem życzenia jej płodności i obfitości. Natomiast wrzucanie pieniędzy do specjalnego pudełka, które często stoi obok weselnego stołu, ma zapewnić przyszłym małżonkom powodzenie w życiu, szczególnie w kwestiach finansowych. To piękne gesty, które pokazują, że chcemy dla młodych wszystkiego najlepszego.

23.Aby pożycie małżeńskie układało się pomyślnie, Pan Młody musi przenieść przez próg żonę

Przesąd ten mówi, że gdy pan młody przenosi swoją nowo poślubioną żonę przez próg, zapewniając jej tym samym pierwszy krok do wspólnego domu, to małżeństwo będzie szczęśliwe i pomyślne. W ten sposób symbolizowane jest bowiem przekroczenie progu nowego życia i rozpoczęcie wspólnych dni. Jest to tradycja, która ma swoje korzenie w dawnych czasach, kiedy to próg uważany był za miejsce, w którym przebywają duchy, a przeniesienie przez niego kobiety miało chronić ją przed złymi mocami. Obecnie praktyka ta jest już bardziej symboliczna i uważana jest za romantyczny gest, który symbolizuje miłość i szacunek do partnerki.

24.Po toaście za zdrowie i przychylność, nowożeńcy powinni rzucić za siebie kieliszki

Rzucanie kieliszków przez nowożeńców to jeden z popularnych polskich przesądów ślubnych związanych z weselem. Według tego zwyczaju, podczas tostu za zdrowie i szczęście młodej pary, po wypiciu zawartości kieliszków, nowożeńcy mają je rzucić za siebie. Przesąd ten ma symbolizować pozbycie się złych energii, aby młoda para mogła cieszyć się szczęśliwym małżeństwem bez przeszkód. Rzucenie kieliszków ma również stanowić przełamanie lęku i niepewności przed nowym etapem życia oraz zaznaczenie, że para jest gotowa na nowe wyzwania.