Obrączka ślubna
Obrączka ślubna to symbol wierności w związku. Daje też osobom z zewnątrz wyraźny sygnał, że nie warto wchodzić w żaden flirt. Tradycyjnie, podczas ceremonii zaślubin, para zakłada je sobie nawzajem.
Czy jednak zastanawialiście się nad faktem, dlaczego obrączki ślubne zakładamy akurat na prawą dłoń, podczas gdy w dziesiątkach krajów na świecie małżonkowie noszą je na lewej ręce?
Kiedyś było inaczej - historia obrączek ślubnych
Historia obrączek ślubnych jest "stara jak świat". Historia obrączek ślubnych w Polsce jest bardzo bogata i sięga czasów średniowiecza. Pierwsze wzmianki o używaniu obrączek jako symbolu małżeństwa pochodzą z XIII wieku. W tamtych czasach obrączki miały zwykle formę prostej, gładkiej obręczy z metalu, które były nieraz zdobione rytami lub grawerunkami.
W XVIII wieku popularne stały się obrączki wykonane ze srebra, zdobione ornamentami i motywami roślinnymi. W XIX wieku zaczęto wykorzystywać złoto do produkcji obrączek, które miały bogate zdobienia w stylu secesyjnym i art nouveau.
W okresie międzywojennym pojawiły się obrączki dwukolorowe - z białego i żółtego złota, które do dziś cieszą się dużą popularnością. W latach 50. i 60. XX wieku pojawiły się obrączki z platyny oraz z brylantami lub innymi kamieniami szlachetnymi.
Obecnie w Polsce najczęściej używane są obrączki wykonane z białego lub żółtego złota, ale także z platyny czy tytanu. Wiele par decyduje się na wygrawerowanie na obrączkach swoich imion lub daty ślubu. Obrączki ślubne są symbolem nierozerwalnego związku między małżonkami i stanowią ważną pamiątkę z dnia ślubu.
Dlaczego jednak nasi potomkowie nosili obrączkę ślubną na palcu serdecznym?
Jak czytamy w archiwach, zarówno Egipcjanie, jak i Rzymianie uważali, że w tym właśnie palcu znajduje się specjalna żyła, która prowadzi prosto do serca! Nazywano ją nawet "żyłą miłości" ("vena amoris"). To właśnie z tego powodu decydowali się na noszenie obrączki ślubnej na palcu lewej dłoni.
Jak się okazuje, do dnia dzisiejszego w tym miejscu obrączkę ślubną nosimy choćby w wielu europejskich krajach takich jak Wielka Brytania, Czechy, Słowacja, Włochy, Słowenia, a także poza naszym kontynentem: w Brazylii, Meksyku, USA czy Kanadzie.
Dlaczego Polsce nosimy obrączki ślubne na palcu prawej ręki?
Jak donoszą media, zwyczaj ten, jest dość młody. W latach sześćdziesiątych XIX wieku zmieniło to się z powodów patriotycznych. W stolicy naszego kraju odbywały się wtedy bowiem manifestacje, które były bezwzględnie i brutalnie tłumione przez zaborcę. Ostatecznie doprowadziło to do wybuchu powstania styczniowego. Po tysiącach ofiar tego zrywu w Polsce zapanowała żałoba narodowa. To właśnie na jej znak przełożono obrączki ślubne na prawą dłoń. Zwyczaj ten się szybko upowszechnił, również poza granicami zaboru rosyjskiego i przetrwał do dziś.
Dlaczego wiele osób nie nosi obrączki ślubnej?
Co ciekawe, wiele osób będących w związkach małżeńskich nie nosi obrączek ślubnych. Dlaczego? Otwarcie mówią, że to nie jest żaden "talizman", który chroni przed zdradą czy flirtem. Więcej na ten temat pisałem w moim jednym z ostatnich materiałów "Czy noszenie obrączki ślubnej ma sens? Kontrowersyjna opinia terapeutki par" w moim PORADNIKU ŚLUBNYM. Obecnie jednak obrączki ślubne są podstawowym atrybutem każdej Pary Młodej, bez których chyba już nikt nie wyobraża sobie własnego ślubu..