Wścibskie pytania na weselu!? Jak na nie odpowiadać??

Wesele to nie tylko moment świętowania najważniejszej decyzji w życiu, ale także okazja dla wścibskich cioć, babć, wujków czy dziadków do niewybrednych pytań. Jak jednak zachować takt kiedy zostaliśmy postawieni przed trudnym pytaniem?

Decyzja o ślubie często nie jest szybka, a kiełkuje w nas przez wiele miesięcy czy nawet lat. Kiedy jednak oboje partnerów dochodzą do wniosku, że to już właśnie jest odpowiedni czas na powiedzenie sobie sakramentalnego "tak", zaczyna się proces przygotowań do uroczystości. Czy tego chcemy, czy nie, praktycznie każdy nasz ruch jest obwarowany niemałymi wydatkami finansowymi. Pojawiają się także niuanse związane z kwestiami personalnymi: kogo zaprosić, kto gdzie ma usiąść, etc. 

Kiedy przebrniemy jednak przez gro przygotowań, także podczas uroczystości weselnej mogą nas spotkać ze strony bliskich dość trudne pytania. Jak się na nie przygotować? Jedną z bardziej "popularnych" kwestii rozmów są oczywiście sprawy finansowe. Wiele cioć, babć, wujków czy dziadków z rozrzewnieniem pyta, kto sfinansuje wesele. Skąd Para Młoda ma pieniądze na tak wystawne przyjęcie? Jak radzi Karolina Dokić-Pietuszko z portalu ślubnego "Planujemy Wesele" dla Onetu, warto do takich rozmów wyznaczyć wcześniej kogoś z naszego bliskiego otoczenia, kto wystąpi w roli nijako rzecznika prasowego.


Oczywiście taka osoba powinna być życzliwa i ciepłym tonem zadać pytanie: czy przyjęcie Ci się nie podoba? Czy to nie wspaniałe, że młodzi chcą podzielić się swoim szczęściem? A może głównie chodzi o to, choć Para Młoda może nie być majętna, to zależy im być może pierwszym spotkaniu obu rodzin i przyjaciół, aby zbudować relacje na przyszłość?


Można także odpowiedzieć w bardziej dowcipny, czy humorystyczny sposób: "wolałbyś/wolałabyś nie wiedzieć", czy filmowo "gdybym Ci powiedział/powiedziała to musiałaby/musiałbym Cię zabić", czy też po prostu... odwrócić uwagę i zapytać o ocenę przyjęcia weselnego czy też zdrowia członków rodziny. 

Wiele Par Młodych podczas wręczania zaproszeń z góry prosi aby na ich weselu np. nie rozmawiać o polityce czy pieniądzach. Pojawiają się także i takie osoby, które zastrzegają, że pytania o ciąże czy planowane dzieci także nie będą dobrze odbierane. Jeżeli jednak ktoś się zapomni i na weselu pojawi się temat potomków to warto wtedy odpowiedzieć, za radą Dokić-Pietuszko: - Ciociu, wujku, Kasiu, to dość intymne pytania – wolelibyśmy zachować ten temat dla siebie.


Jak zaznacza na koniec ekspertka, ślub i wesele ma być okazją do szczerego świętowania i pragnieniem stworzenia okazji do zażegnania wielu nieporozumień rodzinnych czy trosk.


Drodzy goście, zanim się zapytacie o kwestie finansowe to... lepiej dorzucić "trzy grosze" więcej do koperty lub w innej formie i mieć czyste sumienie, że zrobiło się wszystko, co w mojej mocy, aby Para Młoda była zadowolona, a rodzinne problemy czy troski nie przysłoniły tego pięknego, wyjątkowego, wspólnego dnia.