Co wybrać? Ślub cywilny czy kościelny?

Dziś poruszymy niezwykle ważny, ale zarazem delikatny temat. Wprawdzie w naszym kraju większość osób deklaruje się katolikami to liczba ślubów kościelnych z roku na rok spada. Dlaczego się tak dzieje? Czy ślub cywilny jest może "mniej ważny" od ślubu kościelnego? 

Z całą pewnością to jedynie Para Młoda, bez żadnych nacisków ze strony jakiejkolwiek rodziny czy znajomych, powinna samodzielnie zdecydować jaką ceremonię chce wybrać: czy ma to być ślub związany z wyznawaną religią, najczęściej w kościele, czy może przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego.


Od dłuższego czasu spada jednak w Polsce liczba ślubów. O ile w 2008 roku zawarto ich 258 tys., tak w 2020 roku tylko 145 tys. O trwałym związku myśli ponad 60 proc. badanych, w tym o ślubie kościelnym – 42 proc., a o cywilnym – 18 proc. Trochę inaczej wygląda to w grupie najmłodszych badanych (18-20 lat). 61 proc. z nich przyznało, że jeżeli zdecydują się na ślub, wybiorą świecki, czyli tzw. "cywilny". Co niezwykle ważne, zarówno ślub kościelny, jak w urzędzie jest tak samo ważny! 


Coraz częściej jednak młodzi ludzie wybierają związki "bez zobowiązań". Według raportu przedstawionego w ostatnich dniach przez dziennikarzy Rzeczpospolitej, wielu z młodych mówi, że jeżeli w związku będą szczęśliwi, to dopiero wtedy pomyślą o jego formalizacji. Z całą pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma nasze samo podejście do związków, które zmienia się wraz z rozwojem społeczeństwa. Można to zobrazować na takim przykładzie: coraz częściej wyrzucamy buty zamiast je naprawiać. Podobnie ma się z relacjami damsko-męskimi: wolimy nie denerwować się, nie naprawiać złych relacji, a znaleźć po prostu osobę, na którą przelejemy swoje uczucia. Przykre to, ale coraz częściej idziemy na łatwiznę. Ja jednak niezwykle cenię pary, których związki mają solidne fundamenty! :)


Wracając jednak do meritum dzisiejszego wpisu. Zarówno przy ślubie kościelnym, jak cywilnym formalności i stresu jest co niemiara. Zapewne niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale ślub kościelny również może odbyć się w plenerze. Nie potrzeba do tego jakichś wyjątkowych zezwoleń. Wystarczy jedynie wcześniejsza, szczera rozmowa z duchownym. Większość Par Młodych, które biorą ślub w kościele, decyduje się na sakrament małżeństwa wpleciony w nabożeństwo. Oczywiście zdarza się również tak, iż księża proponują ślub bez mszy, przez co cała uroczystość staje się o wiele krótsza. Nie traci on jednak na swojej podniosłości oraz ważności.

Ślub bez mszy

Odbywa się najczęściej wtedy, gdy osoba należąca do społeczności kościoła chce zawrzeć związek małżeński z nie-katolikiem. Z doświadczenia jednak wiem, że mało kto decyduje się na ślub kościelny bez mszy, a już w ogóle... nikt nie zdecyduje się pominąć zaproszenia profesjonalnego fotografa ślubnego warmińsko-mazurskie, który zatrzyma w cudownych kadrach te wyjątkowe chwile!

Ślub świecki

Wygląda bardzo podobnie jak ślub kościelny, oczywiście z wyjątkiem osoby prowadzącej. W tym przypadku jest to urzędnik państwowy z odpowiednimi uprawnieniami. Czasem może być to nawet prezydent czy burmistrz - oni również mają możliwość udzielania ślubów (z naszego podwórka napiszę, że ślubów już wielokrotnie udzielał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna). Ślub cywilny może również być zawarty poza urzędem, ale w miejscu, które gwarantuje odpowiednią godność uroczystości. W stolicy Warmii i Mazur możliwość "wyjścia poza mury budynku" kosztuje obecnie 1000 zł.

Ślub cywilny

Polega na zgodnym (obojga przyszłych małżonków) oświadczeniu woli przed urzędnikiem państwowym. Zawarcie małżeństwa musi się oczywiście odbyć przy obecności dwóch świadków. Po złożeniu przysięgi, młodzi zakładają sobie wzajemnie obrączki i wraz ze świadkami podpisują akt małżeństwa. Następnie urzędnik pyta o wybór nazwiska. Co ciekawe, obie strony mogą nie zmieniać w ogóle swoich nazwisk. W Polsce przyjęły się jednak dwa rozwiązania: panna młoda przyjmuje nazwisko po mężu lub też zmienia na dwuczłonowe, kiedy do swojego nazwiska panieńskiego dopisuje jako drugi człon nazwisko męża.


Oczywiście po każdym ze ślubów (czy to kościelnym, czy cywilnym) świętowanie odbywa się w większości przypadków tak samo: strzelają korki, sypie się konfetti, lecą symboliczne monety na znak powodzenia finansowego Młodej Pary, goście składają życzenia, przekazują prezenty, następnie kieruje się do restauracji lub innego miejsca, w którym rozpoczyna się prawdziwa zabawa, a fotograf ślubny Olsztyn wszystko to uwiecznia ;)


Już teraz poznaj ofertę na sezon ślubny 2023/2024 - https://www.wojciechgrzegorczyk.pl/oferta-fotografii-slubnej/